Tarihi binada ilk toplantıyı 1600 yıl sonra Büyükşehir Meclisi yapacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tripolis Antik Kenti’ni ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 50 milyon liralık bütçe aktardığı Tripolis’te yapılacak ilk işin tarihi Meclis binasını ayağa kaldırmak olduğunu belirten Başkan Zolan, 1600 yıl sonra gün yüzüne çıkacak tarihi binada ilk toplantıyı Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi olarak yapacaklarını müjdeledi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Buldan ilçesinin Yenicekent Mahallesi’ndeki Denizli’nin en önemli antik kentlerinden biri olan Tripolis’i ziyaret etti. Başkan Zolan’ın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kısa süre önce Denizli ziyareti sırasında kazı ve restorasyon çalışmalarına destek verileceğini açıkladığı Tripolis Antik Kenti ziyaretine Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, AK Parti Buldan İlçe Başkanı Naci Çomuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ali Aydın, Seval Gebeş ve Ömer Faruk Özer ile beraberindekiler katıldı.

Tripolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman ilk olarak Başkan Zolan’a antik kent hakkında bilgiler vererek kazı ve restorasyon çalışmalarını anlattı. Bir süre çalışmaları inceleyen Başkan Zolan burada yaptığı açıklamada Denizli’nin tarihi yapılarıyla, geçmişteki arkeolojik değerleriyle göz kamaştıran bir şehir olduğunu vurguladı.

Tripolis kazılarına 50 milyon liralık bütçe

Denizli’nin antik kentler anlamında muhteşem bir zenginliğe sahip olduğunu işaret eden Başkan Zolan, bunlardan birinin Tripolis olduğunu belirterek, antik kentteki kazıların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Tripolis Antik Kenti’nin bir özelliğinin de yapıların heyelan altında kaldığından dolayı günümüze kadar korunarak geldiğini anlatan Başkan Zolan, tarihi kentin turizme açılması ve tanıtımı için çalıştıklarını belirtti.

Geçen ay Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy‘un Denizli ziyaretini hatırlatan Başkan Zolan, “Sayın Bakanımız Tripolis çalışmalarına 50 milyon liralık bir bütçe aktardı. Tabii bu bir başlangıç. Bunun arkası da inşallah ortaya güzel eserler çıktıkça gelecek. Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Biz de arzu etmiştik. Böyle bir bütçenin aktarılması noktasında sağ olsun kırmadılar” dedi.

İlk hedef Meclis binası

Tripolis’te ilk etapta Meclis binasının gün yüzüne çıkarılarak 1 yıl içinde ziyarete açılmasının hedeflendiğini kaydeden Başkan Zolan, “İnşallah Meclis binasının kazı ve restorasyonu tamamlandığında biz de Denizli Büyükşehir Belediye Meclisimizle beraber buraya geliriz. Geçmişle bağ kurmak, tarihi Meclis salonumuzu görmek ve kullanmak istiyoruz” diye konuştu.

Buldan’ın doğal güzellikleri, tekstili ve tarihi değerleri ile turizm anlamında üst seviyede bir ilçe olduğunu, Tripolis’in bu değerleri daha da artırdığını kaydeden Başkan Zolan, “Buldan’ımız ve Denizli’mizin daha ileriye, daha güzele gitmesini istiyor ve bu kazılara önem veriyoruz” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak Laodikya Antik Kenti kazılarına en üst seviyede katkı sağladıklarını, bu konuda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol yaptıklarını hatırlatan Başkan Zolan, “Çok şükür Laodikya bugün çok çok güzel bir noktaya geldi” dedi.

Prof. Dr. Duman: “Meclis binasını 2024 yılında tamamlayacağız”

Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman ise, Tripolis kazılarına 11 yıldır devam ettiklerini anlatarak, “Buradaki çalışmalarda yaklaşık 2,5 kilometrekarelik alanda hem kazı hem restorasyon faaliyetlerini beraber yürütüyoruz. Tripolis sadece Denizli için değil, Batı Anadolu’nun en önemli kentlerinden bir tanesi. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de kentin çok iyi korunmuş durumda olması” dedi.

Antik kentin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla Geleceğe Miras Projesi’ne dahil edilerek ören yeri statüsü kazandırıldığını anlatan Duman, “Önümüzdeki 4 yıllık süreçte Tripolis’e büyük bir destek verilecek ve buna yönelik de planlarımızı yaptık.

Az önce Sayın Başkanımın da söylediği gibi ilk hedefimiz Meclis binası. Bu Meclis binasını 2024 yılı içerisinde tamamlayacağız ve bir Meclis toplantısını burada yapacağız. Başkanımızdan söz aldık” dedi. Duman, Tripolis’in hem turizm anlamında Denizli ve Buldan’a çok büyük katkıları olacağını, hem de akademik çalışmalar ve arkeologların yetişmesi anlamında önemli olacağının altını çizdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
a_layan
Ağlayan

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

X Haber Ajansı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın