1. Haberler
  2. Van
  3. Dedeman’ın Van’daki ilk oteli açıldı

Dedeman’ın Van’daki ilk oteli açıldı

Dedeman Hotels & Resorts International, otel projelerine hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin 81 ilinde ve ilçelerinde bayrağını dalgalandırma hedefiyle büyüme yolculuğunu sürdüren markanın yeni durağı Van oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dedeman Turizm Yönetimi ile Van’da pek çok projeye imza atan Didem Dede Şirketi arasında gerçekleşen iş birliğiyle misafirlerini ağırlayacak olan, Van’ın merkez ilçelerinden Edremit’te yer alan Dedeman Van Resort & Aquapark, 19 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen tören ile kapılarını açtı.

Zincirin 24. oteli Van Resort & Aquapark’ın Banu Dedeman ve Dr. Fatih Dede ev sahipliğinde düzenlenen resmi açılış törenine; 28. Dönem AK Parti Van Milletvekili ve MKYK Üyesi Burhan Kayatürk, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ve Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say başta olmak üzere Van il ve ilçe protokolü, Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Dedeman, DEKMAK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özmestçi, Dedeman markasına uzun yıllar emek vermiş turizm profesyoneli Ergün Demiray ve birçok konuk katıldı.

Dedeman, “Resort” markasıyla da büyümeye devam ediyor

‘Dedeman Resort’ markasıyla geçmişte ve hâlihazırda Palandöken’deki otellerinde edindiği tecrübeyi Doğu Anadolu’nun incisi Van’a taşıyan Dedeman, Türkiye’nin dört bir yanında büyümesini bu markayla da sürdürmeyi hedefliyor.

Dedeman çatı markası altında, misafir ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan markalardan biri olan, deniz kenarında veya kış sporlarına imkân sağlayan ideal tatil destinasyonlarında konumlandırılan ‘Dedeman Resort’ otelleri, rahatlatıcı bir dinlenme deneyiminin yanı sıra spor ve eğlence aktiviteleri de vaat ediyor. Dedeman Resort imzalı Dedeman Van Resort & Aquapark da Van’ın tek resort oteli olma özelliğini taşıyor. 

Van Gölü kıyısında tatil köyü konsepti…

“Van’ın Bodrum’u” olarak nitelendirilen Edremit’te, Van Gölü’nün hemen kıyısında yer alan Dedeman Van Resort & Aquapark; 12 bin m²’lik bir alan üzerinde, mavinin ve yeşilin en güzel tonlarının harmanlandığı bir ortamda, yatay dizayn edilmiş mimarisiyle dikkat çekiyor.

Özel plaja sahip, teknelerin yanaşabileceği iskelesi bulunan, su sporlarının yapılmasına olanak sunan ve küçük bir tatil köyü konseptiyle inşa edilen otel; 26 standart, 1 corner suit, 16 deluxe stone, 6 bungalov ve sahil bandında yer alan 14 odası ile toplam 63 odada, 150 yatak kapasitesi ile misafirlerini ağırlayacak.

Otelde ayrıca Dedeman Resort konseptine uygun olarak; iki açık ve bir kapalı yüzme havuzu, bir çocuk havuzu, aquapark, spa merkezi, 2500 kişi kapasiteli düğün, nişan gibi organizasyonlar için havuz terası, Van Gölü manzaralı 250 kişilik restoranı, kurumsal etkinlikler ve toplantılar için 250 kişilik çok amaçlı bir salon ile VIP toplantı salonu bulunuyor.

Şehir merkezine 11 km, Ferit Melen Havalimanı’na 7 km uzaklıkta olan Dedeman Van Resort & Aquapark; yaz aylarında deniz ve havuz konsepti ile öne çıkarken kış aylarında doyumsuz göl manzarası ve spa’sı ile bölgeyi ziyaret eden misafirlere dört mevsim benzersiz bir konaklama deneyimi sunacak.

“Bu yıl 53 otel ve 7 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz”

Törende konuşan Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, yarım asrı aşan geçmişimizden aldığımız tecrübe ve güçle, yüzünü geleceğe dönen bir Türk markası olarak, zincirimizin 24.oteli ‘Dedeman Van Resort & Aquapark’ın açılışını, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gerçekleştiriyor olmanın çifte mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin 81 ilinde ve başta Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika olmak üzere farklı kıta ve ülkelerde Dedeman bayrağını dalgalandırmanın en büyük arzuları olduğunu ifade eden Banu Dedeman, “Dedeman Hotels & Resorts International çatı markamız altında farklı konseptler sunan 9 markamız ile zincirimizi büyütmeye devam ediyoruz. Bulunduğumuz şehirleri uluslararası seviyede tanıtmak, bölge ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamak en önemli misyonumuzdur.

Bu misyonumuz doğrultusunda yerli ve yabancı turistlerin en önemli uğrak yerlerinden bir olan Van şehrinin çok daha büyük bir potansiyeli olduğuna inanıyor ve uluslararası arenadaki tanıtımına destek olmak istiyoruz. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Dedeman Van otelimiz ile birlikte hizmete açık 24, sözleşmesi imzalanmış 14, imza aşamasında olan 15 otel ve 2.000 yeni yatak kapasitesi ile birlikte bu yıl toplamda 53 otel ve 7.000 yatak kapasitesine ulaşacağımızı büyük bir mutlulukla belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

“Dedeman markasını şehrimizle buluşturmanın mutluluğu içindeyiz”

Van’ın; tarihi, doğası, kültürü, camileri, kiliseleri, kaleleri ve doğal güzellikleri ile bölgenin en önemli turizm duraklarından biri olduğuna dikkat çeken Dr. Fatih Dede, “Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Van, aynı zamanda bölge ticaretinin önemli noktalarından biridir. Van’ın sahip olduğu potansiyeli daha görünür kılmayı hem kentimizin hem de ülkemizin ekonomisine katkı sunmayı, Vanlı bir aile olarak görev biliyoruz. Çıktığımız bu yolda da ülkemizin en köklü markalarından Dedeman’ı şehrimizle buluşturmanın büyük gururu içindeyiz. Dedeman adını, tecrübesini, hizmet anlayışını ‘Dedeman Resort’ markasıyla Van’a taşıyarak şehrimizi tek resort oteline kavuşturduk” dedi.

“Türkiye’nin her şehrinde turizm açısından yapılabilecek çok şey var”

Turizm sektörünün önde gelen isimlerinden Ergün Demiray ise yaptığı konuşmasında, “Turizm sektörü denince ilk akla gelen yatırımlar ve yatırımcılar oluyor ancak bunun dışında kritik öneme sahip birçok unsur var. Turizm sektörü sadece yatırımla bitmiyor, yatırım aslında sürekli devam edecek bir sürecin başlangıcı; havaalanından başlayan ve yine orada biten bir operasyonel başarıyı gerektiriyor. Misafirler konakladığı, gezdiği, alışveriş yaptığı, seyahat ettiği her yerden etkileniyor. Bu nedenle bu sürecin tüm adımlardaki gelişim alanlarına odaklanmak turizm sektörümüzü geliştirmek için çok önemli. Özellikle sektör çalışanlarının eğitilmesi sektörümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri” açıklamasında bulundu. 

Türkiye’de turizm açısından yapılacak daha pek çok şey olduğuna da dikkat çeken Demiray, “Van’ı 1,5 sene önce ziyaret ettiğimde turizm açısından nasıl bir potansiyeli olduğunu gördüm. Aslında Türkiye’nin her ili, her bölgesi için turizm açısından yapılabilecek çok şey var. Bu nedenle Dedeman gibi yerli ve milli bir markanın 81 ilde rahatlıkla bayrağını dalgalandırabileceğine inancım tam” dedi. 

“Özel yatırımlara verdiğimiz destekle 4 yılda 7 bin istihdamı geçtik”

Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say, belediye olarak bölgeye yapılan tüm yatırımları desteklediklerini belirterek; “Edremit, 7 bin yıllık geçmişe sahip olan, birçok bakımdan zenginliklerle dolu bir bölge. Bu nedenle buraya yapılan her yatırım bizim için çok önemli. Kamu görevimden önce yatırımcı olarak da iş dünyasında bulunmuş biri olarak yatırımın öneminin farkındayım. İlimizin gelişmesi için kamu yatırımları ile birlikte özel yatırımlara da önem vermemiz çok önemli. Biz de belediye olarak değil 30 kişi, 3 kişi bile çalıştıracak herkesi destekliyoruz.

Dedeman ve Dede ailelerinin de bu girişimi çok kıymetli” açıklamasında bulundu. Van’ın turizm potansiyelinin de katlanarak büyüdüğüne dikkat çeken Say şunları söyledi: “Van, pandemide kesintiye uğrasa da ülke ve il çeşitliliği anlamında sadece Doğu ve Güneydoğu’nun değil Türkiye’nin önemli destinasyonlarından biri oldu. Hepimizin yakından bildiği Dedeman markasının 24. otelini Edremit’e açmış olması da bunun kanıtı. Biz de şehrimize istihdam sağlayan herkesin olduğu gibi onların da yanındayız. Edremit Belediyesi olarak, önümüzdeki 5 yıl içerisinde yatırımcıların önünü açarak 5 bin kişiye istihdam sağlayacağımızı söylemiştik. 4. yılımızda, bugün itibariyle 7 bin istihdamı geçtik. İçimizde misafir olup yatırımcı adayı olan herkese söylüyorum; Edremit bir yatırım cazibesi.”

“Şehirler aslında markalarla şehirleşir”

Törende konuşan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva; “Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2015 yılından bu yana İran turizmine yönelik gerçekleştirdiğimiz bir başarı hikayesi var. 15 Mart-5 Nisan tarihleri arasında Türkiye’nin en büyük alışveriş festivalini yapıyoruz. Bu festival, özellikle İranlılar ve orada yaşayan halklar için çok önemli olan Nevruz Bayramı’nın şehrimizde verimliliğe ve zenginliğe ulaşmasına katkı sağlamaya yönelik yaptığımız girişim. Bu yılki hedefimiz 1 milyon İranlı turistin şehrimizde konaklaması.

Bugün, Dedeman’ın burada olması bu başarı hikayesinin sonuçlarından biri. Yine Kuzey Irak pazarı bizim için önemli ve kısa süre içinde bu pazarda da hak ettiğimiz değeri kazanmak için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu. Takva; “Van kaleler şehridir. Su şehridir ve güneşin başkentidir. Ben Dedeman ve Dede ailelerini kutluyorum. Şehirler aslında markalarla şehirleşirler. Dilerim ulusal ve uluslararası marka zincirleri kentimizin hak ettiği geleceği kurgulamamıza yardımcı olurlar” dedi. 

“Van, potansiyeliyle bir kongre şehri olmaya aday”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, bölgenin turizm potansiyelinin farkında olduklarını ve böyle yatırımları çok sevindirici bulduklarını belirterek; “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak bu potansiyeli fark ederek üniversitemizde turizm ile ilgili fakültelerin sayısını artırdık. Daha önce yüksek okul olan Turizm İşletme bölümünü fakülte yaptık. Ek olarak Turizm Rehberliği ve Gastronomi bölümlerini de aktif hale getirdik. Bununla birlikte öğrencilerin yabancı dil eğitimleri de çok önemli çünkü yabancı turistlerin şehrimize ilgisi çok büyük.

Özellikle İran bölgesinden Van’a olan talep nedeniyle önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ilk defa Fars Dili ve Edebiyatı bölümünü aktif hale getirme kararı aldık. Van olarak ülkemizin güneyi ve güneydoğusundan, İran’dan, Irak’tan, Azerbaycan’dan turist alıyoruz, ilgi her geçen gün artıyor. Van Gölü’nün bir yaz tatili alternatifi sunmasına ek olarak ilimiz aynı zamanda bir kongre şehri olma potansiyeline de sahip. Dedeman gibi kurumsal otellerin buraya yatırımlarını arttırması ile ilimizi bir kongre şehri haline birlikte getireceğiz” açıklamasında bulundu. 

“Van çok önemli bir turizm kenti haline gelecek”

28. Dönem AK Parti Van Milletvekili ve MKYK Üyesi Burhan Kayatürk ise Van’ın turizm sektörü açısından önemine dikkat çekerek, “Van, içinde yaşadığımız coğrafyanın çok önemli iki merkezi olan Ortadoğu ve Orta Asya’nın buluştuğu noktada yer alan bir şehir. Ilıman iklimi sayesinde ziyaretçilerini her mevsim mutlu ediyor. Gerek Türkiye’den gerekse İran, Irak, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerden turist çeken böyle bir yerin yatırımlarla şekillenmesinde geç kalınmaması çok önemli.

Bugün Edremit’in nüfusu ortalama 150 bin. Bu rakam depremden önce 19 bin civarındaydı, bölge hızla gelişiyor. Bu nedenle Dedeman ve Dede ailelerinin yaptığı bu yatırım çok önemli. İnanıyorum ki, bu yatırımların atması ile Van Gölü’nün etrafı mutlaka turizm tesisleriyle dolacak. Van, 20 yıl sonra çok önemli bir turizm kenti haline gelecek. Bunun önüne kimsenin geçebileceğini düşünmüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
a_layan
Ağlayan

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

X Haber Ajansı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
Bize Katılın